Poznejte Omán

Kde leží Omán?

Tak trochu neznámá země – Omán. Když se někoho zeptáte, kde tento exoticky znějící stát leží, většina bude pravděpodobně jen tápat. Nebudeme vás napínat, Omán se nachází na jihovýchodním cípu Arabského poloostrova a omývají ho teplé vody Arabského moře a též Ománského zálivu. Sousedí se 3 státy – Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem. Jeho rozloha je téměř 320 000 km², což z něj činí stát téměř 4x rozlehlejší, než Česká republika. Počet obyvatel je zde však pouze necelé 3 miliony.

Hlavní město Ománu se strategickou polohou

Správný název tohoto státu je tzv. Ománský sultanát. Hlavním městem je Muscat (Maskat), který leží v severní části země a je mimo jiné též důležitým přístavem. Těží ze své příhodné polohy, která je poblíž Hormuzského průlivu, který spojuje Perský záliv se zálivem Ománským.

  • pokračovat na článek mapa Ománu: online i ke stažení

 

Zcela odtržená území

Určitou zajímavostí Ománu je, že vlastní taktéž 2 exklávy. Tzn. oblasti, které jsou od tohoto státu zcela odtrženy a nacházejí se odděleně. Tou první exklávou je Musandam – území, které leží uvnitř Spojených Arabských Emirátů a díky své poloze je pro Omán strategicky velmi důležitý. Leží totiž na samotném pomezí Arabského moře a Perského zálivu.

Určitou zajímavostí je geografické umístnění, neboť se zde střetávají Arabská deska s Euroasijskou, což vytváří skutečně impozantní hornatou krajinu. Druhou exklávou je pak Madha, která taktéž leží uvnitř SAE, nicméně se nachází pouze ve vnitrozemí, takže její význam není tak důležitý, jako u Musandamu.

Kde je Omán

Ománské ostrovy

Ománu taktéž náleží několik ostrovů. Tím největším z nich je Masíra, která leží od pevniny Ománu přibližně 10 kilometrů a jeho rozloha je cca 650 km². Další ostrovy jsou daleko menší a patří mezi ně např. souostroví Al-Dimaniyat či menší ostrov Al Hillaniyat.

Mapa OmánuKde leží Omán?
4.3, hlasů: 6
Tajné nabídky zájezdů do Ománu
Informace o Ománu